Prawidłowa higiena oraz dezynfekcja mają ogromne znaczenie w kwestii zachowania zdrowia. Wpływają one również na postrzeganie danego miejsca i gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa personelu oraz klientów. Co jeszcze sprawia, że utrzymywanie higienicznych warunków jest tak istotne?
Sterylne i higieniczne warunki w miejscu pracy – absolutna podstawa
Zachowanie higienicznych i sterylnych warunków w takich miejscach jak gabinety lekarskie, salony kosmetyczne i fryzjerskie czy hale przemysłowe ma kluczowe znaczenie. Każdego dnia na rozmaitych powierzchniach i elementach wyposażenia gromadzą się wirusy, bakterie oraz inne drobnoustroje, mające negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Aby zadbać o bezpieczeństwo zarówno personelu, jak i klientów czy pacjentów, należy pamiętać o regularnym myciu i dezynfekowaniu powierzchni oraz przedmiotów. Ogromne znaczenie ma również dbałość o higienę własną oraz stosowanie w codziennej pracy artykułów jednorazowego użytku takich jak np. odzież ochronna czy jednorazowe ręczniki. Nie bez powodu w niemal każdym miejscu pracy znajdują się dziś dozowniki z płynem do dezynfekcji dłoni, przeznaczone do użytku nie tylko przez pracowników, ale i odwiedzających.
Dezynfekcja – podstawowe informacje
Dezynfekcja to proces mający na celu redukcję drobnoustrojów chorobotwórczych obecnych na różnego rodzaju powierzchniach. Mowa tu zarówno o bakteriach i wirusach, jak również o grzybach, pasożytach czy innych mikroorganizmach. Nie zawsze jest ona w stanie zlikwidować ich formy przetrwalnikowe, jednak pozwala w znacznym stopniu zmniejszyć ich ilość do bezpiecznego poziomu. Skuteczność dezynfekcji zależy od różnych czynników m.in. środowiska, wybranej metody, wykorzystanych środków dezynfekujących czy samego czasu dezynfekcji. W przypadku dezynfekcji rąk stosuje się z środki z alkoholem w postaci żelu, pianki czy płynu do dezynfekcji. Dezynfekowanie skóry ma na celu uniknięcie zakażenia. W preparatach dezynfekujących z alkoholem, które cechuje optymalna skuteczność, znajduje się najczęściej 75–85% etanolu, propanolu bądź izopropanolu. Do dezynfekcji rąk wykorzystuje się także mieszanki tych środków.
Rodzaje dezynfekcji
Wyróżnia się trzy podstawowe metody dezynfekcji:
- fizyczną;
- chemiczną;
- termiczno-chemiczną.
W dezynfekcji fizycznej stosuje się zazwyczaj parę wodną w temperaturze ok. 100-105 °C. To metoda wykorzystywana szczególnie w przypadku gładkich powierzchni, narzędzi oraz sprzętu np. stomatologicznego czy fryzjerskiego. W przypadku tego rodzaju dezynfekcji mogą być zastosowane także promienie UV o długości fali 256 nm, pomocne w walce z zarazkami obecnymi na powierzchniach i w powietrzu. Wykorzystuje się je głównie do dezynfekcji całych pomieszczeń. Metoda chemiczna opiera się na stosowaniu preparatów bakteriobójczych m.in. alkoholu, płynów do dezynfekcji skóry, utleniaczy, aldehydów czy związków metali ciężkich. Wykorzystuje się ją głównie do dezynfekcji narzędzi. W przypadku dezynfekcji termiczno-chemicznej metoda chemiczna zostaje połączona z działaniem wysokiej temperatury np. wyparzaniem lub wygotowaniem. Wybór konkretnego sposobu zależy w dużej mierze od tego, jaka powierzchnia lub środowisko wymaga zdezynfekowania.
Dezynfekcja a odkażanie
Podobnie jak w przypadku odkażania, dezynfekcja ma bardzo duże znaczenie w zachowaniu prawidłowego poziomu higieny. Czynności te bywają niekiedy ze sobą mylone, a przecież są to jednak dwa całkiem odrębne procesy o różnej skuteczności. Kluczowa różnica polega w tym przypadku na ilości zniszczonych mikroorganizmów. Dezynfekcja jest w stanie zredukować nawet 100% bakterii, wirusów oraz grzybów obecnych na danej powierzchni lub przedmiocie. Co więcej, może być ona ukierunkowana na konkretny typ mikroorganizmów np. wirusa SARS-CoV-19 czy wirusa ospy. Odkażanie jest słabszym procesem bowiem eliminuje tylko większość drobnoustrojów, a ponadto nie ma właściwości przeciwwirusowych. Pierwszą z metod wykorzystuje się m.in. w miejscach użytku publicznego i obszarach o wrażliwej populacji m.in. gabinetach lekarskich, szpitalach, na basenach czy siłowniach. Odkażanie stosowane jest natomiast częściej w gospodarstwach domowych, szczególnie jako rozwiązanie zapobiegawcze.
Znaczenie dezynfekcji w kontekście walki z pandemią
To, jak ważna jest dezynfekcja oraz właściwa higiena, pokazała nam pandemia koronawirusa. Pracownicy służby zdrowia wielokrotnie podkreślali fakt, że dezynfekowanie powierzchni, przedmiotów i samych rąk stanowi skuteczną broń w walce z wirusem SARS-CoV-19. Zapobiegawcza dezynfekcja w miejscach, w których każdego dnia pojawiają się klienci, pomaga uniknąć zarażenia, a tym samym każdego dnia wpływa na stan zdrowia tysięcy ludzi. W kontekście pandemii dbałość o mycie rąk, higienę i dezynfekcję powierzchni wokół ma więc wyjątkowo duże znaczenie. Warto pamiętać o niej również w sezonie infekcyjnym, kiedy bakterie czy wirusy atakują naprawdę często. Te proste, lecz bardzo skuteczne metody, zapobiegają rozprzestrzenianiu się infekcji. Wybierając konkretny środek do dezynfekcji i higieny, warto zwracać uwagę na jego spektrum działania. Warto zwrócić również uwagę na wybór środka do dezynfekcji, gdyż niektóre preparaty posiadają wyłącznie właściwości przeciwwirusowe, a inne tylko antybakteryjne.
Obszary najbardziej narażone na infekcje
W każdym budynku znajdują się pewne obszary szczególnie podatne na zarazki, a tym samym zwiększające ryzyko zakażenia. Występują one zarówno w salonach fryzjerskich i kosmetycznych, szpitalach czy przychodniach, jak również w szkołach, miejscach pracy naszych domach. Mowa szczególnie o wszelkiego rodzaju blatach, klamkach i uchwytach, które każdego dnia dotykamy dziesiątki, a nawet setki razy. W sklepach największym skupiskiem zarazków są wózki i koszyki sklepowe, z kolei w toaletach publicznych baterie umywalek oraz automatyczne suszarki do rąk. Niewiele osób zdaje sobie również sprawę z tego, jak wiele mikroorganizmów znajduje się na powierzchni telefonów komórkowych, pilotów do telewizora czy klawiatur komputerowych. Najskuteczniejszą walkę z drobnoustrojami występującymi w wymienionych miejscach zapewnia właśnie dezynfekcja przy użyciu sprawdzonych preparatów. Istotny jest w tym przypadku nie tylko wybór konkretnego środka dezynfekującego, ale i sama regularność.
Technika prawidłowego mycia rąk
Mycie rąk to jedna z najprostszych metod higieny i ochrony przed zakażeniami. Aby jednak czynność ta była naprawdę skuteczna, musi zostać wykonana w prawidłowy sposób. Warto więc pamiętać o tym, aby ręce zawsze myć ciepłą wodą z mydłem, nie krócej niż przez 30-60 sekund. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) prawidłowa technika mycia rąk obejmuje kilka etapów:
- zwilżenie dłoni wodą;
- rozprowadzenie mydła na spodzie i na ich wierzchniej stronie (piana powinna pokryć całą powierzchnię dłoni);
- pocieranie wewnętrzną częścią jednej dłoni o wewnętrzną część drugiej dłoni i odwrotnie;
- pocieranie wewnętrzną stroną jednej dłoni o grzbiet drugiej dłoni i odwrotnie;
- mycie przestrzeni pomiędzy palcami;
- pocieranie górnej części palców o wewnętrzną stronę drugiej dłoni;
- dokładne mycie kciuków ruchem obrotowym;
- ocieranie opuszkami palców zagłębienie drugiej dłoni i odwrotnie.
Na koniec dłonie należy dokładnie opłukać wodą i wytrzeć je do sucha. Mycie rąk powinno się powtarzać kilka razy dziennie. Trzeba pamiętać o tym szczególnie po skorzystaniu z toalety, po powrocie do domu, przed rozpoczęciem gotowania lub jedzenia czy po wydmuchiwaniu nosa.
Dlaczego higiena i dezynfekcja są tak ważne?
Utrzymanie higienicznych warunków w miejscu pracy, a także w innych miejscach ma na celu przede wszystkim zwalczanie szkodliwych mikroorganizmów oraz zapobieganie ich rozprzestrzenianiu się. To z kolei znacząco zmniejsza ryzyko niechcianego zakażenia. Sterylne, higieniczne warunki świadczą również o samym gabinecie oraz jakości wykonywanych w nim usług. Co więcej, praca w uporządkowanych, schludnych pomieszczeniach oraz możliwość korzystania z bezpiecznych jednorazowych artykułów wpływa na samą efektywność personelu i sprzyja koncentracji.
Artykuły jednorazowe Eko-Higiena dla najpopularniejszych branż
W przedsiębiorstwie Eko-Higiena zajmujemy się produkcją i dystrybucją jednorazowych produktów dla niemal każdego sektora gospodarki, m.in.:
- medycyny i farmacji – oferta obejmuje m.in. jednorazowe fartuchy, medyczne ręczniki czy włókninowe prześcieradła diagnostyczne;
- fryzjerstwa – dużym zainteresowaniem cieszą się m.in. jednorazowe pelerynki fryzjerskie foliowe, czepki fryzjerskie czy jednorazowe ręczniki fryzjerskie;
- kosmetyki – klienci z branży kosmetycznej sięgają m.in. po jednorazowe akcesoria do manicure, chusteczki kosmetyczne czy hotelowe kapcie niezbędne podczas niektórych zabiegów;
- przemysłu – asortyment obejmuje m.in. jednorazowe czyściwa przemysłowe czy akcesoria gastronomiczne i elementy wyposażenia restauracji.
- Nasza oferta obejmuje zarówno jednorazową odzież, produkty medyczne, jak i również ręczniki, czyściwa i akcesoria dla klientów. Wszystkie produkty mają na celu zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa pracowników, klientów oraz pacjentów.